řemeslníci každodenní potřeby
jsme tu pro vás non-stop
logo FRYDL Servis
non-stop
770 61 61 61
 

Tepelná čerpadla

včetně uvedení do provozu a následného servisu

Zde uvádíme seznam odpovědí na nejčastější otázky našich zákazníků ohledně tepelných čerpadel. Pokud mezi nimi nenajdete odpověď na svou otázku, nebojte se . Určitě Vám odpovíme.

doporučujeme si přečíst i článek na našem Blogu
BEZPLATNÁ poptávka Tepelného čerpadla
poptávka tepelného čerpadla

Odpovědi na nejčastější otázky

V první fázi je nutné rozhodnout se mezi jednotlivými variantami tepelného čerpadla země-voda nebo vzduch-voda. Pokud toto máme vyřešeno, je třeba tepelné čerpadlo správně navrhnout. Důležitá je tepelná ztráta objektu, která je známá většinou u novostaveb. U rekonstrukcí, kde tepelná ztráta není známa, je třeba posoudit stavební konstrukci (tepelná izolace stěn a střechy, kvalitu oken atd.), znát stávající zdroj tepla a jeho roční spotřeby energie (KWh nebo Mwh za rok) a vzít v úvahu vytápěnou plochu objektu. To jsou tedy časté dotazy, na které se vás naši vyškolení technici a obchodníci mohou ptát.

U varianty země-voda je třeba počítat s využitím pozemku. Ať už se jedná o hlubinné vrty nebo o plošné kolektory. Vrty mohou být i přes 100 m hluboké a plocha pozemku potřebná pro kolektory se může pohybovat okolo 400 m2. Výhodou tohoto typu tepelných čerpadel je stabilnější teplota v zemi a tedy jejich větší efektivita. Nevýhodou je pak vyšší cena spojena se zemními pracemi.

Varianta vzduch-voda je nejrozšířenější právě z důvodu její jednoduchosti. Stačí vhodně umístit venkovní jednotku, která využívá teplo uložené ve vzduchu, a propojit ji potrubím s vnitřkem objektu. Výhodou je tedy jednodušší a levnější řešení - nevýhodou je o něco nižší efektivita (teplota vzduchu během roku více kolísá) a zvýšená hlučnost venkovní jednotky oproti variantě země-voda. Správným umístěním jednotky však toto umíme eliminovat.

Velmi záleží na spotřebě tepla v objektu. Pokud se jedná o objekt s vyšší spotřebou tepla, bude tam výraznější rozdíl mezi tepelným čerpadlem a například plynovým kotlem. Návratnost investice pak bude rychlejší. Pokud máme nízkoenergetický dům, kde neprotopíme ročně tolik ani s plynovým kotlem, bude pak rozdíl cen nižší a návratnost pomalejší.

V současné době existují dva dotační programy. Nová Zelená Úsporám, kde je možné získat až 100.000 Kč v případě, že nahrazujete elektrické vytápění tepelným čerpadlem.

Druhým dotačním programem jsou Kotlíkové dotace, kde jsou podporovány výměny kotlů na pevná paliva a také elektrického vytápění za tepelné čerpadlo. S Kotlíkovou dotací je možno taktéž dosáhnout na 100.000 Kč za tepelné čerpadlo, ale tento program je primárně určen pro nízkopříjmové skupiny obyvatel.

My jsme jako firma oprávnění instalovat tepelná čerpadla v rámci dotačních programů a jsme též schopni vám dotaci pomoci vyřídit.

Tepelná čerpadla se u nás začala více využívat po roce 2000 a tyto první systémy jsou ještě na rodinných domcích stále k vidění. Velmi důležitá je samozřejmě i údržba tepelného čerpadla, protože ta má taky zásadní vliv na funkčnost a účinnost celého systému. Toto však obecně platí pro jakekoliv zdroje tepla. Nejčastěji se asi mění elektronika nebo snímače průtoku. Výhodou u tepelných čerpadel jsou prodloužené záruky například 5 let, kdy jsou veškeré díly a opravy dodávány zdarma.

Záleží na stáří a typu otopné soustavy, ale většinou to možné je. Je třeba mít na paměti, že tepelná čerpadla jsou zdroje tepla, které ohřívají topnou vodu max. na 55 až 60 °C a některé klasické zdroje třeba i na 70 °C. V těchto případech je výměna také možná, ale je třeba například zvětšit plochu některých radiátorů, aby byl zaručen požadovaný přenos tepla.

Většina tepelných čerpadel je konstruována tak, že kompresor pracuje do teploty -25 °C. I v těchto extrémních teplotách je tepelné čerpadlo schopno vytvořit a předat teplo do otopné soustavy, samozřejmě většinou s pomocí záložního zdroje, který je v jednotce již zabudován.

Lokalita je také jeden z klíčových parametrů, které je třeba při návrhu tepelného čerpadla zmínit. Jinak budeme navrhovat tepelné čerpadlo pro podmínky Prahy a jinak například pro Kvildu.

Tepelná čerpadla se hojně vyzužívají i třeba v severských zemích, jedním z nějvětšcíh trhů pro tepelná čerpadla je Švédsko, kde jsou klimatické podmínky méně příznivé než v našem podnebném pásu.

Pro namontování tepelného čerpadla vzduch–voda je důležité najít vhodné místo pro umístění venkovní jednotky. Zde je důležité myslet na zvýšenou hlučnost při práci kompresoru a vyřešení odvodu kondenzátu, který z venkovní jednotky odtéká. Vnitřní jendotka je většinou umístěna v technické místnosti, takže je třeba se dostat potrubím přes zeď. Zbytek práce se již odehrává v technické místnosti. Je potřeba zajistit elektrorozvadeč pro tepelné čerpadlo, namontovat zásobník na teplou vodu (pokud již není součástí vnitřní jednotky) a vše napojit na stávající rozvody tepla a teplé vody.

Celá montáž a zprovoznění systému tepelného čerpadla může být hotova cca za 2 dny.

Jsme specialisté na výměny! Jsme zkušení topenáři, elektrikáři a instalatéři. Naše odbornost, profesionální přístup a komplexnost služeb nám dovoluje být leadrem v oblasti montáží tepelných čerpadel, plynových kotlů a systémů vytápění.

Tepelná čerpadla u nás navrhuje a realizuje speciální tým zkušených projektantů, techniků a servisních techniků.

Jsme odborníci na Tepelná čerpadla. Jsme rodinná firma s odpovědností za každou montáž a každou realizaci podepisujeme svým jménem. To zavazuje.

770 61 61 61
Produkty s montáží v naší nabídce: